Door het FlowUP-team, assembleur van gaming-pc’s in Genappe (België) · Bijgewerkt op 29 september 2026
Kort gezegd: 1000 Hz-schermen zijn van prototype naar product gegaan. In mei 2024 toonde TCL CSOT op de vakbeurs Display Week een 4K bij 1000 Hz-paneel. In mei 2026 kondigde LG de UltraGear 25G590B aan, gepresenteerd als de eerste native 1000 Hz gamingmonitor: een 24,5-inch IPS-paneel in Full HD, verwacht in de tweede helft van 2026. Bij 1000 Hz duurt een beeld 1 milliseconde. Om ervan te profiteren, heb je een heel licht e-sportspel nodig, een erg snelle processor en een recente DisplayPort-aansluiting; bij 4K haalt geen enkele grafische kaart dat tempo in de huidige games.
Waar staan 1000 Hz-schermen in 2026?
Toen TCL CSOT zijn UHD-paneel (3.840 x 2.160) bij 1000 Hz toonde op Display Week in mei 2024, lagen de beste gamingmonitoren rond 240 Hz in 4K en 540 Hz in 1080p. Het was een demonstratie van haalbaarheid, geen product. Voor zover wij weten is er op 29 september 2026 geen enkele 4K-monitor van 1000 Hz in de handel verkrijgbaar.
De eerste 1000 Hz voor consumenten komt via de andere kant: de Full HD-resolutie, die van e-sportspelers. LG presenteert zijn UltraGear 25G590B als de eerste native 1000 Hz gamingmonitor in 1080p, met een IPS-paneel en een systeem om bewegingsonscherpte te verminderen met backlight (MBR Pro). Beschikbaarheid is aangekondigd voor de tweede helft van 2026.

1000 Hz-schermen richten zich eerst op e-sportspelers in 1080p.
LG presenteert de UltraGear 25G590B in video:
LG USA, “LG UltraGear 25G590B | World's First Full HD 1080p native 1000Hz Gaming Monitor”, 2026.
1000 Hz, wat verandert er?
De verversingsfrequentie bepaalt hoeveel beelden het scherm per seconde kan weergeven, dus de tijd tussen twee beelden. Hoe korter die tijd, hoe scherper de beweging lijkt en hoe recenter het weergegeven beeld is wanneer je reageert.
| Verversingsfrequentie | Duur van een beeld | Voor wie? |
|---|---|---|
| 60 Hz | 16,7 ms | Kantoortoepassingen, oudere consoles |
| 144 Hz | 6,9 ms | Het comfortabele minimum om op pc te gamen |
| 240 Hz | 4,2 ms | Competitief gamen, een goed compromis in 1440p |
| 500 Hz | 2 ms | High-level e-sport, in 1080p of 1440p |
| 1000 Hz | 1 ms | Extreme e-sport, in 1080p |
Rekenregel: 1 seconde gedeeld door de frequentie.
De winst wordt steeds kleiner naarmate je hoger gaat: van 60 naar 144 Hz levert dat bijna 10 ms minder per beeld op, van 500 naar 1000 Hz levert dat 1 ms op. Het verschil blijft zichtbaar in de scherpte van snelle bewegingen, vooral in shooters, maar het is bedoeld voor spelers die heel goed getraind zijn. Voor de meesten onder ons biedt een goede 240 Hz-monitor al het belangrijkste. Onze gids voor een monitor kiezen beschrijft het juiste compromis op basis van je gebruik.
Welke pc voor een 1000 Hz-scherm?
Een 1000 Hz-scherm heeft alleen zin als de pc een aantal frames kan produceren dat dicht in de buurt ligt. En dan is het meestal niet de grafische kaart die de grens bepaalt, maar de processor. In 1080p met lage instellingen komen alleen zeer lichte e-sportgames dicht bij die frequenties, en alleen met een erg snelle processor, typisch een Ryzen X3D.
- Processor: een Ryzen 7 9800X3D of equivalent; de 3D-cache helpt enorm in deze games.
- Grafische kaart: een RTX 5070 of beter volstaat voor 1080p e-sport; rauwe rekenkracht weegt minder dan de processor.
- Geheugen: DDR5 in dual-channel, 32 GB om wat marge te hebben.
- Instellingen: lage instellingen, minder schaduwen, en een FPS-limiter ingesteld net onder de verversingsfrequentie van het scherm als je G-SYNC of FreeSync gebruikt.
Vergeet in AAA-games 1000 FPS: zelfs frame generation vervangt geen frames die echt berekend worden als het om reactiesnelheid gaat.

Om te mikken op honderden FPS in e-sport, is de processor belangrijker dan de grafische kaart.
Volstaan HDMI 2.1 en DisplayPort 2.1?
De benodigde bandbreedte hangt af van de resolutie. Bij 8 bits per kleur, zonder compressie, vertegenwoordigt een 1080p-beeld bij 1000 Hz ongeveer 50 Gbit/s aan beelddata; bij 4K is dat ongeveer 200 Gbit/s. Dit is onze berekening, vóór synchronisatiegegevens.
| Aansluiting | Maximale bandbreedte | Voor een 1000 Hz-scherm |
|---|---|---|
| HDMI 2.1 | 48 Gbit/s | Onvoldoende zonder compressie, zelfs in 1080p; mogelijk met DSC-compressie |
| DisplayPort 2.1 UHBR20 | 80 Gbit/s | Voldoende voor 1080p; bij 4K en 1000 Hz alleen met sterke DSC-compressie |
Maximale datasnelheden van de HDMI 2.1-standaarden (HDMI Forum) en DisplayPort 2.1 (VESA). FlowUP-berekening: breedte x hoogte x frequentie x 24 bits.
In tegenstelling tot wat men in 2024 las, zijn de huidige standaarden dus niet “achterhaald”: dankzij DSC-compressie kan een 1000 Hz-scherm in 1080p over een recente aansluiting werken. GeForce RTX 50- en Radeon RX 9000-kaarten ondersteunen DisplayPort 2.1. Voor 4K bij 1000 Hz is de echte beperking de pc, niet de kabel.
Onze e-sport-pc’s met hoge FPS
Velaris-pc: de X3D voor e-sport
Ryzen 5 7500X3D en RTX 5070: de 3D-cache voor hoge, stabiele FPS in competitief 1080p.
Velaris GeForce RTX 5070 12GB-pc
Ryzen 5 7500X3D, RTX 5070 12GB, 16 GB DDR5 en 1 TB M.2 SSD: een speelklare opstelling, direct uit de doos.
Orion-pc: hoge FPS in 1440p
RTX 5080 en Ryzen 7 X3D: hoge FPS in 1440p, met speling voor zwaardere games.
FAQ: 1000 Hz-scherm
Bestaat er een 1000 Hz-scherm?
Ja. In mei 2026 heeft LG de UltraGear 25G590B aangekondigd: een 24,5-inch Full HD-monitor met native 1000 Hz, verwacht in de tweede helft van 2026. TCL CSOT had in 2024 een 4K-paneel met 1000 Hz getoond, maar voor zover wij weten is er sindsdien geen commercieel product uitgebracht.
Waar is een 1000 Hz-scherm voor?
Om elke milliseconde een beeld te tonen, voor scherpere bewegingen en een actueler beeld. Het voordeel is echt bij high-level e-sport, maar veel minder voor normaal gebruik.
Welke grafische kaart voor 1000 FPS?
In 1080p e-sport is het vooral de processor die de grenzen stelt. Een RTX 5070 of beter, in combinatie met een recente Ryzen X3D, is de basis. In AAA-games blijven 1000 FPS buiten bereik.
Heb je een speciale kabel nodig voor een 1000 Hz-scherm?
Je hebt een recente aansluiting nodig: bij voorkeur DisplayPort 2.1, met DSC-compressie die wordt ondersteund door zowel de grafische kaart als het scherm. Gebruik de meegeleverde kabel of een gecertificeerde kabel.
1000 Hz of 500 Hz, zie je het verschil?
Je ziet het in de scherpte van erg snelle bewegingen, maar de tijdwinst per beeld is slechts één milliseconde. Voor de meeste spelers is een goede 240 Hz of 360 Hz een betere investering.